Úrovne angličtiny podľa The Common European Framework of Reference for Languages– Európskeho referenčného rámca (dokument Rady Európy ktorý definuje popis schopností, získaných jednotlivcami, ktorí študujú cudzí jazyk krajín EÚ, a slúži na určenie stupňa jazykovej úrovne a úrovne jazykového vzdelávania v rôznych oblastiach. Jeho hlavným cieľom je poskytnutie metódy pri overovaní jazykových poznatkov a ich vyučovaní, ktorá sa uplatňuje pri hodnotení jazykovej úrovne vo všetkých jazykoch krajín Európy) a prislúchajúca skúška v rámci Cambridge ESOL exams.

CEFORFL

en64

1. Kurzy všeobecnej angličtiny / konverzácie

Zobraziť viac

sú určené študentom ktorí nemajú záujem o absolvovanie jazykovej skúšky, ale chcú študovať a napredovať v angličtine. Tieto kurzy u nás sú voľnejšie a tvorivejšie v porovnaní s prípravnými kurzami na skúšky, kt. vyžadujú dôslednú prípravu a pevný harmonogram. Na týchto hodinách ide hlavne trénovanie everyday English, o zlepšovanie komunikatívnych schopnosti, aplikovanie gramatiky a novej slovnej zásoby prostredníctvom videí, nahrávok, interaktívnych cvičení ale aj učebnice, hier, pesničiek a súťaží, kt. motivujú všetky vekové kategórie najviac. Či už je kurz individuálny, dvojica alebo mini skupinka, kurz je prispôsobiteľný aktuálnych potrebám. Väčšinou je kurz mixom posluchov, rozprávania ktoré vždy predstavuje minimálne polovicu hodiny, potrebnej gramatiky a aktivít zameraných na opakovanie a rozširovanie slovnej zásoby – namiešaný v správnom pomere. Mojím osobným cieľom je vždy dosiahnuť, aby širšia slovná zásoba a menej osvojená gramatika prešli z pasívnej do aktívnej formy tak, že ich študent s istotou zakomponuje do svojho ústneho a písomného prejavu. Výsledkom síce nie je žiadny certifikát, ale dobrý pocit z toho, že klienti sa vedia dohovoriť v zahraničí, vybaviť obchodné záležitosti, komunikovať po anglicky cez email a internet alebo len tak cestovať a ochutnať život v anglicky hovoriacej krajine.

bsn64

2. Obchodná angličtina

Zobraziť viac

je v podstate odborná angličtina, napriek tomu, je to široký pojem v rámci prípravy a výuky. Väčšina našich klientov požaduje komunikatívnu obchodnú angličtinu, kt. je aplikovateľná pri rokovaniach, konferenciách, prednáškach ale tiež v každodennom pracovnom prostredí. Kurz je preto dizajnovaný podľa toho, čo je prioritou – či už ide o terminológiu, štylistiku hlavne v obchodnej korešpondencii alebo nácviku small talk, prezentácií a telefonickej alebo mailovej komunikácie. Využívame knihy In Company.

cert64

3. Jazykové skúšky a certifikáty

Zobraziť viac

KET- Key English Test – je to skúška, ktorá overuje základné písomné a komunikačné znalosti z anglického jazyka. PET – Preliminary English Test – ešte donedávna bola ekvivalentnou náhradou ľahšej formy maturity, ale jej uznávanie bolo zrušené v roku 2013. Napriek tomu je to skúška pre pokročilých a zisťuje, či je kandidát schopný zvládať každodenné situácie aj v písomnej aj v ústnej forme. Certifikát preukazuje, že študent je schopný vyjadriť svoj názor a komunikovať o bežných témach, dokáže rozumieť hlavným bodom diskusie a textov a je gramaticky a slovnou zásobou vybavený k tomu písať o veciach s ktorými sa každodenne stretáva. Certifikát je uznávaný niektorými zahraničnými firmami, v štátnej správe ale aj mnohými súkromnými firmami a predstavuje dostatočné splnenie podmienok v komunikácii v anglickom jazyku.

FCE – First Certificate in English – asi najpopulárnejšia a najrozšírenejšia zo všetkých. Je to skúška na úrovni upper – intermediate, zodpovedá stupňu B2, čiže stredne pokročilý a testuje, či je kandidát schopný širokú škálu tém v rámci klasických piatych častí samotnej skúšky – Listening, Reading, Use of Grammar, Writing a Speaking. Od roku 2015 sa chystajú zmeny – časti Reading a Use of Grammar budú spojené a na vykonanie skúšky bude o 30 minút menej. Podmienkou získania nie je prihlásenie sa na kurz, avšak sa odporúča absolvovať špecializovaný prípravný kurz. Sama som ako študentka gymnázia túto skúšku absolvovala a môžem len potvrdiť, že mi neskôr pomohla zaistiť prácu v zahraničí, bola predprípravou na akademické jazykové skúšky a skvelým tréningom pre štúdium na anglickej univerzite. Tento certifikát je uznávaný mnohými medzinárodnými organizáciami alebo aj slovenskými zamestnávateľmi. Je určite vierohodnou zárukou že majiteľ certifikátu má komunikatívnu angličtinu na danej úrovni a keďže platnosť certifikátu ne je časovo ohraničená, je dobrou investíciou do jazykového vzdelania.

CAE – Certificate in Advanced English – je skúškou pre študentov, ktorí ovládajú angličtinu na advanced stupni. Malo by byť samozrejmosťou, že kandidát dokáže efektívne využívať anglický jazyk v práci aj štúdiu, rozumie programom v rádiu a televízii, zvláda porozumenie náročných textov na rôzne témy a dokáže vytvoriť komplexný a dobre štruktúrovaný písomný útvar. Certifikát CAE je uznávaný celosvetovo – medzinárodnými inštitúciami a organizáciami, takže v prípade uchádzania sa o zamestnanie je vhodným overením o ovládaní angličtiny, taktiež univerzitami, ktoré vyžadujú aby študent ovládal anglický jazyk na stupni C1 a predložil o tom dôkaz (pozor, niektoré zahraničné univerzity majú vlastný zoznam certifikátov, ktoré akceptujú a niektoré z nich dokonca určujú známku/výsledok kt. je nevyhnutné dosiahnuť). Aj CAE bude mať od roku 2015 nové pravidlá – tu sa tiež spoja časti Reading a Use of Grammar, celkovo bude na vypracovanie o 45 minút menej a v teste sa môžu objaviť aj nové typy úloh.

CPE – Certificate of Proficiency in English – je skúška pre študentov ktorých znalosti ich kvalifikujú na úroveň C2. Kandidát dokáže rozumieť a pracovať s odborným textom a vnímať jemnejšie odtiene v rámci štylistiky, je schopný sa vyjadrovať terminológiou, vie písať komplexne, prehľadne ale dostatočne detailne vedecko-náučné články. Tento certifikát naozaj dokazuje veľmi vysokú úroveň angličtiny a absolvovanie skúšky je výnimočné a preto aj najcennejšie spomedzi ESOL exams. Tak ako všetky, aj CPE ma doživotnú platnosť.

TOEFL- Test of Englis as Foreign Language – je administrovaný organizáciou ETS (Educational Testing Service), ktorá je neziskovou vzdelávacou organizáciou sídliacou v Princetone v USA. Práve preto, že ho vydáva americká inštitúcia, je prednostne uznávaný americkými univerzitami, firmami pôsobiacimi na Slovensku aj pracovnými agentúrami po celom svete. Zaujímavosťou je, že ho uznávajú aj v Ázii. Jeho využite samozrejme pokrýva aj iné zahraničné firmy a organizácie a faktom je, že je najpopulárnejší medzi testami z anglického jazyka. Zodpovedá jazykovej úrovni C1, čiže je ekvivalentom CAE. Skúška sa dá absolvovať dvoma spôsobmi – computer-based (teda cez počítač a internet) a paper-based (klasický test v jednom z akreditovaných centier). Testujú sa štyri zručnosti – Speaking, Listening, Reaging a Writing. Celkovo test trvá asi štyri hodiny a výhodou je, že všetky časti sa vykonávajú v jeden deň (v Cambridge Exams sa niekedy môže stať, že Speaking padne na iný deň, zväčša týždeň pred alebo po teste, ale moja doterajšia skúsenosť je, že väčšinou je všetko tiež v jeden deň).

IELTS- International English Language Testing System– je celosvetovo uznávaná skúška, nielen v Európe a Amerike, ale aj v Ázii, Austrálii a na Novom Zélande. Je uznávaná univerzita, imigračnými úradmi ale aj profesionálnymi organizáciami. Je možné ju absolvovať v dvoch moduloch – general (pre študentov kt. chcú študovať na odbornej škole) a academic (pre študentov kt. chcú študovať na univerzite), podľa toho, k čomu ju kandidát potrebuje. Skúška sa skladá zo štyroch častí – čítanie, písanie, posluch a hovorená časť. V rámci prihlášky na vysokú školu v Anglicku som dokladala tento certifikát. Zaujímavosťou je, že tak ako TOEFL aj IELTS platí dva roky, potom ste z databázy vymazaný, čiže ak organizácia/úrad žiada o tento certifikát, príjmu iba platný. V prípade, že platnosť vypršala, skúšku je nutné si zopakovať. Bodová stupnica IELTS má rozsah 1 – 9 bodov, pre prijatie na univerzitu je spravidla potrebných 6,0 – 6,5 bodov.

BEC – Business English Certificate – je skúška z obchodnej angličtiny a vyžaduje si stredne pokročilú angličtinu. Úrovňou zodpovedá FCE, čiže stupňu B2.Skladá sa z častí Listening, Writing a Speaking. Je vhodná pre ľudí ktorí pracujú v obchodnej sfére, od všeobecných kancelárskych povolaní po výrobu a finanční služby. Príprava na ňu buduje zručnosti v rámci komunikácie s klientmi, dodávateľmi ale aj zahraničnými partnermi.

mat64

4.Maturita z anglického jazyka

Zobraziť viac

začleňuje dlhodobú prípravu na internú aj externú časť prostredníctvom minuloročných monitorov, zvládnutia cieľových požiadaviek vydaných NÚCEM ale aj vypracovaním a osvojením si všetkých tém na ústnu skúšku. Maturita pozostáva z dvoch častí – externej a internej. Externá časť je spravidla test kt. sa skladá z častí posluch, čítanie s porozumením, gramatika a písanie – čiže sloh. Prvá časť je počúvanie s porozumením, kde sú cvičenia multiple choice (možnosti a,b,c,d), potom rozhodnúť o vetách, či sú pravdivé, nepravdivé alebo sa daný výrok v nahrávke nespomína a posledné je cvičenie kde treba priradiť správny výrok k hovoriacemu. Nasleduje gramatika (Language in Use) –opäť multiple choice, potom word completion – text, kde su vynechané neplnovýznamové slová ktoré treba doplniť. Časť čítanie s porozumením sa sústredí na prácu s textom – či už vyberanie správnych možností alebo dopĺňanie chýbajúcich slov na základe textu. Dokopy má test 60 úloh a pridelených je sto minút. Na sloh je určená jedna téma a čas na vypracovanie je 60 minút. Študenti externú časť absolvujú v marci. Potom v máji- júni nasleduje interná časť – ústna. Tam už závisí na škole, aké tematické celky pripravila, ale väčšinou ide o 30 základných tém, z ktorých si študent ťahá a musí ich zodpovedať. Štandardnými úlohami sú opis a porovnanie obrázkov, zodpovedanie otázok na danú tému, rozprávanie (long-turn), role-play, simulation.

st64

5.Štátna jazyková skúška

Zobraziť viac

– štátnice zo slovenčiny sú dôležité ako kvalifikácia pre slovenské inštitúcie, úrady alebo firmy kt. neuznávajú zahraničné certifikáty. Štátnu jazykovú skúšku je možné vykonať na jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie vydané Ministerstvom školstva SR. Skúška má dve časti – písomnú a ústnu. Ústna časť skúšky sa koná najskôr 14 dní po písomnej časti štátnej jazykovej skúšky. Celkový prospech zo štátnej jazykovej skúšky sa určuje podľa výsledkov písomnej časti a ústnej časti štátnej jazykovej skúšky sa hodnotí stupňami: prospel s vyznamenaním, prospel veľmi dobre, prospel alebo aj neprospel. Študent nedostáva certifikát, ale vysvedčenie. Štátna skúška ma viacero stupňov – základný, druhý stupeň má dva moduly – všeobecný a odborný (rovná sa úrovni C1) a potom tretí stupeň – odborný, ten je určený pre prekladateľov a tlmočníkov a rovná sa úrovni C2.